Başarılı İnsanların 9 Masrafsız Alışkanlığı

Başarılı İnsanların 9 Masrafsız Alışkanlığı
Kimi insanlar vardır, pek çoğumuz neden başarılı olduklarını merak eder ancak cevabını bulamayız. Halbuki bu kişilerin alışkanlıkları oldukça masrafsız ve etkili.

1. Televizyon İzlemek Yerine Kitap Okuyorlar

Yapılan araştırmalara göre çok başarılı olan insanların yaklaşık olarak %67’si günde 1 saatten az televizyon izlemekte. Maddi imkanları kötü olan kişilerin %78’i reality şovları izlerken durumu iyi olanlarda bu oran ise %6. Bununla birlikte başarılı olan insanların %88’i günlük en az yarım saat kitap okumayı alışkanlık haline getirmekte.

2. Kendilerini Nasıl Meşgul Tutacaklarını Biliyorlar

Başarılı olmak isteyen bir kişi standart mesai saatleri dışında da mesleğine ve kariyerine yön vermek için araştırmalar yaparak kendini geliştirmek için çabalıyor. Böylece istedikleri noktalara çok daha kısa sürede gelmiş oluyorlar.

3. Meditasyon Yapıyorlar

Amaç iş ve gündelik hayatın stresinden arınarak zihinlerin boşaltılması ve geleceğe odaklanmak. Buna egzersiz ve sağlıklı beslenme programlarını da ekleyerek bir adım öne çıkıyorlar.

4. Erken Kalkmaya Dikkat Ediyorlar

Başarılı olan insanların hayat hikayelerine bakıldığı zaman neredeyse hepsinin güne çok erken başladığını görmek mümkün. Böylece işlerini erken bitirerek kendilerine çok daha fazla zaman ayırabiliyorlar.

5. İnsan İlişkilerine Önem Veriyorlar

İnsanlar ile aradaki ilişkilerin iyi olmasına özen göstermek, başarılı insanların özellikleri arasında yer alıyor. Böylece diğer insanlar ile aradaki fikir alışverişi ile birlikte yaratıcılık da gelişmiş olur.

6. Bir Önceki Akşamdan Ertesi Gün Yapacaklarını Planlıyorlar

Bu liste ile birlikte ertesi gün neler yapmalarını gerektiğini önem sırasına diziyorlar. Böylece o günün önceliklerini belirleyip ve işlerini eksiksizce yerine getiriyorlar.

7. Hedeflerini Gözlerinde Canlandırıyorlar

Hedeflerin belirlenmesinden sonra bunların kağıda yazılması, başarılı insanların plan yapmaları ve zorluklara karşı kendilerini hazırlamasına yardımcı olmakta.

8. Birikimlerini İyi Bir Şekilde Değerlendiriyorlar

Bu insanlar bütçelerini en iyi şekilde değerlendirmek adına neler yapması gerektiğini bilirler. Böylece bir yandan yeni fırsatları takip eder diğer yandan paralarını en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını ararlar. Bu aşamada kenarda mutlaka acil durum bütçeleri ayrılmış olur.

9. Doğru Zamanda Hayır Demeyi Biliyorlar

Başarılı insanlar zamanlarını iyi yönetirler ve bu dengeyi bozacak beklentiler karşısında hayır demeyi öğrenmişlerdir. Böylece bitirmeleri gereken işlere öncelik vermiş olurlar ve iş ile alakalı konsantrasyonlarını bozmazlar.